Význam nostalgie
Co znamená slovo nostalgie? Zde naleznete 6 významů slova nostalgie. Můžete také přidat význam slova nostalgie sami

1

11 Thumbs up   2 Thumbs down

nostalgie


Nostalgie, ač původně pouze chorobný stesk po domově, má dnes i význam všeobecného stesku po minulých dobách, místech či věcech. Těm bývá z pravidla přisuzována i jistá idiličnost ve srovnání se součaností (staré dobré časy).
XSonnyk5 - 8. dubna 2014

2

4 Thumbs up   1 Thumbs down

nostalgie


Připomenutí si dob dávných, z dětství, dob minulých. Nostalgicky znamená s jistou dávkou stesku po době, kdy se nám zdá, že bylo líp...a toužíme si tuto dobu připomenout...tedy zavzpomínat... jednoduše by se tedy dala přeložit nostalgie jako vzpomínka, domnívám se.
Elina - 6. června 2019

3

1 Thumbs up   1 Thumbs down

nostalgie


teskná touha po nìèem, stesk po domovì
Zdroj: help24.cz

4

2 Thumbs up   2 Thumbs down

nostalgie


Nostalgie (z řec. nostos, stesk po domově, a algos, bolest) je původně chorobný stesk po domově, v současnosti obvykle stesk po něčem minulém, zašlém, ztraceném.
Zdroj: cs.wikipedia.org

5

1 Thumbs up   2 Thumbs down

nostalgie


slovo nostalgie pochází z řečtiny, kde vzniklo jako spojení dvou slov: nostos, znamenají stesk a algos, znamenající bolest. Jako nostalgie byl v řečtině vnímán stesk, a to především stesk po domově. Obdobný význam si slovo nostalgie zachovalo též v českém jazyce, byť se postupem času tento mírně posunul. V moderní češtině slovo nostalgie označuje smutek či stesk po něčem minulém, spojeném s příjemnými vzpomínkami, čeho se v současnosti vzpomínající osobě nedostává.

Od podstatného jména nostalgie je odvozeno přídavné jméno nostalgický, které lze vyložit jako tesknící po něčem krásném v minulosti. Například „babiččiny nostalgické vzpomínky na její dětství na venkově.“
Honzi - 7. prosince 2018

6

0 Thumbs up   3 Thumbs down

nostalgie


teskná touha, stesk
Zdroj: slovnik-cizich-slov-online.com

<< neurochirurgie neogén >>

vyznam-slova.com je slovník vytvářený lidmi jako jste vy a já.
Prosím pomozte a přidávejte slovo. Všechny druhy slov jsou vítány.

Přidat význam