Na vyznam-slova.com jste schopni vyhledávat ve více slovnících najednou. Tisíce významů v našem vyhledávači bylo přidáno lidmi jako jste vy. Všechna slova a významy jsou vítány. Tyto mohou být významy jmen, obtížná slova, hovorová řeč, cizí jazyk nebo dokonce slova vámi samotnými vymyšlená. Udělejte nám a návštěvníkům radost a přidejte slovo! . Přidat význam.

Nejnovější významy
0   2

vliv


Vliv na nějakou osobu,firmu, organizaci. Například EU má vliv na české právo protože je součástí státního práva.
Adam - 25. června 2021

0   0

LODŽIE


Předsazená konstrukce (konstrukce nad exteriérem nebo nad jinou předsazenou konstrukcí), která je na rozdíl od balkonu ohraničená svislými obvodovými stěnami.
anonymní - 24. června 2021

3   1

dement


Blbec, který se stane debilem. Každý stav je dobrovolný. Blbec to dokonale skryje. Debil se snaží o nenápadnost. Oba jsou však nápadní v přesvědčení.
Honza - 24. června 2021

2   1

demokracie


Státní zřízení kde se jedná se o termín, jenž pochází původně z řečtiny, jako složenina slov demos (lid) a kratein (vládnout). Ve své utopické podobě se jedná o koncept, kdy bude státnímu útvaru vládnout lid prostřednictvím svých zvolených zástupců.
V dnešní podobě se ale jedná o termín rízení státu, které na své voliče kašle a ohání se "demokracií" jen ve svůj prospěch.
Prostě je to stejné jako za vlády KSČ kdy ase říkalo, že vládne lid, potažmo dělnická třída.
r.u. - 23. června 2021

1   0

žihadlo


Dobře rostlá žena, o kterou je zájem, provokující opačné pohlaví, vzbuzující různé, hlavně sexuální chtíče. Též pichna
Ilja Kostrč - 18. května 2021

1   0

Hayabusa


Motocykel Suzuki GSX1300R (objem motora 1300, neskor 1340ccm vykon 175k neskor 198k) vyrabana od r.1999, r.2008 vyrazna modifikacia, r.2016 ukoncena vyroba. Nastupca Hayabusa 3.generacie az od roku 2021 (5 rokov sa Hayabusa nevyrabala).
Peter Nagy - 18. května 2021

2   8

Nemesis


Nemesis, vlastním jménem Tim Lipovšek je slovinský profesionální hráč hry League of Legends. Aktuálně působí jako streamer pod korejskou organizací GenG.
Štěpán - 18. května 2021

3   0

Měděnec


Měděnec jsme nazývali kovovou, možná měděnou nádobu s víkem, vestavěnou ve velkých kuchyňských kamnech, kde sloužila jako zásobník (ohřévané) vody.
Petr Stránský - 18. května 2021

2   0

Chrast


Z praevropského chvorst (chrast), neprůchodný zarostlý hvozd, dále z toho význam neprůchodný hustý, poté i ve významu nízký porost, nyní v srbštine храст, chorvatsky a slovinsky hrast znamená dub (neprůchodné hvozdy zarostlé tehdy převážně duby).
Zdeněk - 10. května 2021

1   1

Propustek


propustek o délce 6m , kde teče potuček a nad propustkem bude 1,5m cesta pro pěší.cesta by měla vést šikmo přes propustek, tak nevím , jestli čela propustku mají vést také šikmo s cestou, nebo musí být rovné kvuli vtoku potučku
Dvořák - 10. května 2021

0   1

Hayabusa


Hayabusa v doslovnom preklade znamena Sokol.
Pouzil sa v nazve motorky nakolko je to najrychlejsie zviera, dosahuje rychlost takmer cca 300 km/h nakolko si pri "volnom pade" pomaha este kridlami.
Svojho casu najrychlejsi seriovy motorcykel na svete (320km/h)
Peter Nagy - 10. května 2021

0   1

MEL


Mel od slova mlít, jako mlít na mlínku ořechy, obilí, etc. toto slovo můžete využít: Brácho mel tu chálku! což znamená at brácha začne mlít něco ke snetku/chálku
Mofi - 10. května 2021

3   2

zpovykaný


Podle mého názoru - když funguje v Praze hromadná doprava - tramvaje, metro a městské autobusy, považuji jízdu osobním autem po Praze opravdu za zpovykanost. Podobně v místech, kde je velmi dobré spojení s Prahou, jako např. z Nymburka nebo z Poděbrad či Kolína do Prahy, apod.
Helena - 26. března 2021

2   2

půl sta


50 v češtině dříve používané běžně (Bylo to asi půl sta metrů od řeky), nyní znovu oživeno možná díky vlivu romštiny, z níž se výraz dostal přes argot do obecné češtiny. V romštině lze 50 říci buď přejatým výrazem "penda", nebo právě jako půl sta: "jepašel" - jepaš (půl) + šel (sto).
MartiVan - 26. března 2021

2   0

Agroekosystém


Soubor hospodářsky významných
organismů spolu s jejich neživým
prostředím
• Je za účelem maximalizace skliditelného
podílu produkce udržován v raném stádiu
vývoje společenstva
anonym - 26. března 2021

3   2

OCT vyšetření


OCT vyšetření je zkratka výrazu optická koherenční tomografie. Je to pokročilá a moderní zobrazovací metoda vyšetření zraku, která podrobně v řezech znázorňuje stav sítnice a zrakového nervu. Ten se vlivem onemocnění oka může měnit. Vyšetření OCT je tedy v současnosti nenahraditelné a je pokročilou metodou v oftalmologii a řešení problémů a diagnostikou očních vad.
optika-pankrac - 26. března 2021

3   0

brýle pro řidiče


Brýle pro řidiče jsou speciální brýle pro zlepšení viditelnosti pro řízení vozu za šera či mlhy. Základem je fotochromatická polarizační čočka, která tmavne za čelním sklem automobilu řidiče. Brýle pro řidiče velmi rychle mění zabarvení podle intenzity okolního světla.To umožňuje řidičům správně vnímat barvy při jízdě. Tyto brýlové čočky odstraňují nežádoucí rušivé odrazy světla v případě jakéhokoliv počasí jako je mlha, šero, tma atd.
optika-pankrac - 26. března 2021

4   1

FCO


Cena smluveného místa: takovým místem může být i práh výrobního provozu nebo doprava na molo přístavu nebo naložení na loď, či složení na molo cílového přístavu, či do nějakého skladu, atd.
Milan - 2. února 2021

1   0

bagoun


Jsi jak bagón. Jsi špinavý jako... Výraz užívaný na Moravě, přirovnávající ke špinavému praseti.
Lida - 2. února 2021

1   0

polévka


Polévka nebo polívka je jídlo před hlavním chodem a má se nalévat nebo nalívat . Má mít řídkou až mírně hustou konzistenci . Proto některé polévky vyloženě husté už nejsou polévky , ale kaše , což je téměř hlavní jídlo .
Mirek - 27. ledna 2021

1   0

Tiskárna


Tiskárna je výstupní zařízení. (Výstupní zařízení je označení pro hardware, který předává data k uživateli.) Tiskárna tiskne data zpracovaná počítačem. Jsou tři typy tiskárny-jehličková, laserová a inkoustová.
Marek - 27. ledna 2021

3   0

qashqai


Díky za vysvětlení pojmu. Dokazuje, že jsou ještě mezi námi lidé vzdělaní, slušní a chytří. Opět jsem se něco nového dozvěděl a chápu vztah k názvu vozidla.Děkuji.Herodes
např. Renault -Megane . ... megane.. v japonštině znamená brýle.
herodes Zdeněk - 27. ledna 2021

2   0

Logistika


zásobování věcmi (studie, plány, dorozumívání, doprava, organizování, skladování atd.) - a vše co s tím souvisí)
V. Kanta - 8. ledna 2021

4   0

qashqai


Jméno Nissan Qashqai bylo vybráno podle polo-nomádského národa Kaškajů, kteří žijí na území Íránu. Automobilka jméno zvolila jako symbol nomádské a dobrodružné povahy.
Sonic - 8. ledna 2021

3   2

Podobojí


Správně "pod obojí", tedy "pod obojí způsobou".
"Způsoba" je ženského rodu, a je to zastaralá varianta slova "způsob".
Jde tedy o obřad svatého přijímání "pod obojím způsobem", tedy přijímání nejen hostie, ale také posvěceného mešního vína. Přijímání pod obojím způsobem žádali husité, kterým se proto říkalo kališníci nebo také utrakvisté, což je z latinského "sub utraque specie", neboli opět česky: "pod obojím způsobem".
Sonic - 8. ledna 2021

11   2

watanay


Pavel Lohonka si text úplně nevymyslel, opravdu se jedná o indiánskou ukolébavku. V následujícím videu je řečeno, že se jedná o píseň Mohawků z území Kahnawake v kanadském Quebecu: https://www.youtube.com/watch?v=7vFMU6HTJ4w
Viz taky: https://en.wikipedia.org/wiki/Kahnawake
Mohawkové mluví mohawkštinou, která patří do širší jazykové rodiny irokézských jazyků.
Odkazy nalezené na Googlu překládají text takto:
Ho, ho, watanay = spi, můj maličký
Ki-yo-ki-na = jdi teď spát
Sonic - 8. ledna 2021

1   0

MAFRA


מאפרה se čte hebrejsky mafra (nebo spíše maafera, ale samohlásky nejsou tak podstatné) a znamená “popelník”
Lukáš Hach - 8. ledna 2021

2   0

švartna


Na snímku plic jsem měla viditelnou zcela rovnou přímku, která vypadala jako položená jehla, nebo kousek rovného drátku. Lékař to vyhodnotil jako šikmou švartnu. Tak nevím, nikdy jsem nekouřila, je mi 70 let ,takže usazeniny z druhohor to asi taky nejsou. Možná mi to někdo vysvětlí. Děkuji.Jana
Jana - 30. listopadu 2020

1   0

pyré


Pyré:(jemná)kaše: bramborové pyré, jablečné, rybízové, čokoládové, pomerančové a jogurtové .Existuje i pyré pro děti jménem : Protejnové pyré.
Julia Miková - 30. listopadu 2020

1   0

chest


Hruď, hrudník
I have an arrow in my chest
Mám polovinu šípu v hrudníku
Btw. Absolutně boží písnička od pěvecké skupiny jménem One Direction (Harry Styles, Louis Tomlinson, Zayn Malik, Liam Payne, Niall Horan) " Half a Heart ". Miluju toooo. Jinak moc krásný večer přeju. A ano, tyhle kraviny jsem psal, aby tady bylo min 50 slov :)
Abc - 30. listopadu 2020

1   2

Online


Ano, nejen online
ale desítek anglických slov proniká do českého
jazyka a to je hrůza
moderátorka Č.R, např.sdělila že její syn má doma
full servis---tedy plnohodnotnou domácí službu od mámy
ale to vše je zase jiná kapitola
jsme prostě ONLINE
Zbyněk Volný - 17. listopadu 2020

1   0

kontejnment


kc
ntainment
Zamezení šíření kontaminantu saturovanou a nesaturovanou zónou vybudováním ochranné obálky. Ve sféře sanace environmentálních zátěži se hovoří rovněž o makroenkapsulaci, neboli zapouzdření velkého rozsahu, resp. objektu, příkladně skládky nebezpečného odpadu.
Texas Ranger - 17. listopadu 2020

1   1

pala


Pala:
Znamená v jazyce oblíbených, krásných a cool lidí píča. Výraz píča je vhodné pro děti od 10 let (záleží jaký mají IQ) dítě co tento vulgární výraz chce použít musí vědět co znamená. Dítě může tento výraz používat ale bez přítomnosti rodičů
anonymní - 17. listopadu 2020

1   0

Psí víno


psí víno znamemena kvalitní vysušené víno se silným kontrastem
Michal - 22. října 2020

1   0

Stalking


chybí definice slova "opakované". 1x týdně, měsíčně???
- 22. října 2020

3   1

Krušina


Kousky sušeného starého chleba proto krušné hory , bída dosáhla že suchý chléb byl denní potravinu
Jaroslav - 22. října 2020

1   1

šufánek


Moje babička říkala, šufánek, malý rendlík s dlouhou rukojetí. Například na rozehřátí másla na plotně.Zalívala se tím krupičná kaše :) Jižní Čehy pod Kletí :)
Václav - 22. října 2020

16   0

ara


V Ostravě se slovo "ARA" používá místo slov Pozor!/s dovolením.
ARA - 22. října 2020

2   6

klišé


Je to fráze, která se opakuje, ztrácí význam a není to myšleno vážně. Jen tak, aby se neřeklo. Např. " určitě zavolej", ale ve skutečnosti je mu to jedno. Poznám se to, když opravdu zavolá a zjistí, že to nebylo myšleno úplně vážně fráze-klišé.
Helena - 5. října 2020

33   20

Kentus


Miloš Zeman. Miloš Zeman má pravidelnou stolici, každé ráno v 8:00. Miloš Zeman vstává v 9:00. To je kentus. Miloš Zeman je kentus.
Jiří Ovčáček - 28. září 2020

Stránka:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10